Serwis o modnej biżuterii

Pierścionki srebrne – czy srebro może uczulać?

Srebro to najbardziej uniwersalne tworzywo biżuteryjne. Samo w sobie nie wywołuje uczulenia. Trzeba jednak pamiętać, że srebrna biżuteria posiada dodatki innych metali, na które możesz mieć alergię.

Czy srebro uczula?

Czyste srebro jest metalem nieuczulającym. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pierścionki srebrne najwyższej próby posiadają w swoim składzie inne metale. Srebro jest bowiem zbyt miękkie, aby tworzenie wyrobów biżuteryjnych bez dodatków było możliwe. To właśnie dodatek innych metali nadaje srebrnym pierścionkom trwałości, sprawiając, że są odporne na odkształcenia i kruszenie się.

Aktualnie jako dodatek do stopu dodaje się najczęściej miedź. Dawniej dość często stosowano nikiel, jednak ze względu na to, że jest on silnym alergenem, odchodzi się od tej praktyki. Jeśli wiesz, że masz uczulenie na nikiel lub inny metal, przed zakupem biżuterii zapytaj jubilera lub producenta, jakie dodatki znajdują się w stopie konkretnej biżuterii.

Co oznacza próba srebra?

Próba srebra służy do określenia ilości czystego srebra wchodzącego w skład stopu. I tak, w przypadku na przykład próby 925, srebrny pierścionek posiada w swoim składzie 92,5% tego szlachetnego metalu. W przypadku próby 800 jest to 80% srebra – i tak dalej.

W przypadku srebrnego pierścionka próby 925 dodatek 7,5% innego metalu jest niemal niewyczuwalny i nie powinien stać się powodem alergii. Zawsze trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia takiej reakcji i zachować czujność.