Serwis o modnej biżuterii

Rubinowe oczko

Za najpiękniejszy czerwony kamień szlachetny można uznać bez wątpienia rubin. Będący odmianą korundu kamień należy do najrzadziej spotykanych w przyrodzie minerałów. Wysoka wytrzymałość, a także rzadkie występowanie czyni go drogą inwestycją jubilerską.

Rubiny podobnie jak szmaragdy, diamenty, czy inne cenne kamienie szlachetne luzem, swoje miejsce odnalazły w przemyśle jubilerskim. Do najczęściej wykonywanych z ich udziałem sztuk biżuterii uznać można kolczyki, a także okazałe bransolety. Ze względu na swoją piękną barwę rubiny najczęściej łączone są z diamentami, a także szmaragdami, które wydobywają z nich głębię koloru.

szlachetny kamień awenturynu

Jednym z najbardziej znanych klejnotów zawierających rubiny jest aktualnie należąca do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej The King Edward VII Ruby Tiara. Posiadająca kilka pięknych rubinów tiara wykorzystywana jest przez królową Sofię jedynie w przypadku najbardziej uroczystych przyjęć organizowanych na dworze królewskim.

Ponadto rubiny wykorzystywane są jako element budujący łożysko zegarkowe i narzędzia ogniotrwałe. Zmniejszone wydobycie kamieni powoduje, że coraz częściej ich rola ogranicza się jedynie do ciągle rozwijającego się przemysłu jubilerskiego. Podobnie jak szmaragdy, rubiny również są obiektem szeroko zakrojonych fałszerstw.