Serwis o modnej biżuterii

Najważniejsze informacje o złotych obrączkach

Złote obrączki od setek lat to symbol trwałości, wzajemnej miłości i wierności. To również trwały symbol przypominający o małżeńskim przyrzeczeniu, o najbliższej osobie i dniu ślubu. Pełnienie tak znamienitej roli wymaga pewnych właściwości. Oprócz oczywiście bardzo ważnej funkcji estetycznej, obrączki muszą charakteryzować się wygodą, praktyką i trwałością.

Warto wiedzieć, że złoto w postaci czystej jest metalem bardzo miękkim i podatnym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przez próbę metalu rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. W przemyśle jubilerskim zastosowanie ma złoto o następujących próbach:

– próba 750 – zawartość złota na najwyższym poziomie. To złote obrączki o intensywnej żółtej barwie. Są często najdroższe.

– próba 585 – najpopularniejsza wśród klientów. Obrączki są trwałe i zazwyczaj występuje w nich mieszanka złota i innych metali. Cena jest na poziomie wysokim.

– próba 333 – mniejsza ilość złota i większa ilość pozostałych metali.

Kupując złote obrączki warto zwrócić uwagę na ich masę. Warto wiedzieć, że obrączki grubsze i szerokie są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają wygięciom, są wygodniejsze i bezpieczne w użytkowaniu. Natomiast obrączki cieńsze łatwiej ulegają wygięciom i ze względu na cieńszą krawędź są mnie komfortowe w noszeniu.

Złote obrączki mogą mieć różne profile. Jakie?  Na przykład profil zaokrąglony, płaski, płaski fazowany i wklęsły. Obrączki powinny posiadać tzw. komfortowe wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi (ścięcie wewnętrznych krawędzi obrączki). Wyprofilowanie to zapobiega kaleczeniu paluszków o wewnętrzną krawędź obrączki zapewniając komfort codziennego użytkowania.